Thursday, May 23, 2024

Veteran cross-country runners chase North East titles in Wallsend


UK-wide endurance operating round-up contains the Chichester 10km plus Warwick and Watford half-marathons

NORTH EAST MASTERS CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS, Wallsend, January 3

Stephen Jackson took the primary males’s race for Sunderland Harriers, nevertheless it was youthful team-mate Liam Jackson who took the North East Masters title, Martin Duff reviews.

Jackson scored within the profitable England M40 staff in final yr’s British & Irish Masters Worldwide in Glasgow and, right here, retained his north-east M40 title.

The pair had been nicely away from third positioned Robert Balmbra as, additional again, new runner Ian Armstrong was first over-50 residence however second M50 Ian Salkeld took the masters title right here.

The very best M60 was Ian Norman when taking his title by greater than two minutes, to regain the title he had beforehand received in 2022, however the older males, from 65 and over, ran with the ladies.

M35+ begin (David Hewitson)

There, Paul Merrion, who received the M60 title final yr earlier than inserting third within the M65 class on the Masters Worldwide, chased the main ladies residence to take the M65 title by nicely over two minutes.

In that girls’s race, there was a snug total victory for W40 Jane Hodgson, one other England Masters consultant, in taking her age group title by over two minutes, as second positioned Alexandra Sneddon took the W35 medal.

Additional again, the very best on an age graded foundation had been the highest two over-55s Wendy Chapman and Jackie Murdie, who each headed W50 winner Louise Lennox. 

Stephen Jackson (David Hewitson)

Males (8km approx)

1 S Jackson (Sund, M40) 29:24; 2 L Taylor (Sund) 29:38; 3 L Balmbra (Morp) 30:49; 4 D Alexander (Gate) 31:48; 5 M Barker (Sund, M40) 32:21; 6 G Wallace (B’hill) 32:27

M40: 4 L Dagleish (Heaton) 34:58

M45: 1 G Watt (Elvet) 34:44; 2 D France (Low Fell) 34:59; 3 P Turnbull (Tyne Br) 35:09

M50: 1 I Armstrong (Morp) 34:18; 2 I Salkeld (NSP) 34:57; 3 L McEwan (Elvet) 35:25

M55: 1 J Duthie (W’ship) 35:14; 2 D Moir (Tyne Br) 36:15; 3 J O’Reilly (T’dale) 37:21

M60: 1 I Norman (Heaton) 36:31; 2 S Everett (Durh) 38:55; 3 Ok Maynard (Sund Str) 40:18

M35 TEAM: 1 Sunderland 91:23; 2 Gateshead 1:45:32; 3 Wallsend 1:46:58

M45 TEAM: 1 Elvet 1:45:57; 2 S Shields 1:50:49; 3 Tyne Bridge 2:02:35

M55 TEAM: 1 Jesmond 2:03:16; 2 Sunderland Strollers 2:04:18; 3 Birtley 2:08:22

Paul Merrison (David Hewitson)

M65 (6km):

1 P Merrison (Sund, M65) 23:37; 2 T Tinsley (C’mont) 26:14; 3 B Allsopp (W’ship) 26:57

M70: 1 C Featherstone (Durh) 28:26

M75: 1 G Routledge (Heaton) 46:33

M85: 1 I Barnes (Darl) 45:58

TEAM: 1 Criminal 90:13

Jane Hodgson (David Hewitson)

Ladies (6km)

1 J Hodgson (Morp, W40) 22:48; 2 A Sneddon (J&H) 23:32; 3 E reed (Heaton) 24:37; 4 C Simpson (S Shields, W45) 25:11; 5 G Floyd (Blyth, W40) 25:38; 6 W Chapman (Sund St, W55) 25:47

W45: 2 Ok Fearn (W’ship) 26:55

W50: 1 L Lennox (Tyne Br) 26:16; 2 H Dorman (Tyne BR) 26:54; 3 H Christopher (Blyth) 27:13

W55: 2 J Murdy (S Shields) 25:49

W60: 1 C Web page (Aln) 26:58; 2 H Robinson (J&H) 28:52

W65: 1 C Woods (Durh) 31:32; 2 M Lorraine (Gate) 31:36

W70: 1 J Younger (Elvet) 37:48

W35 TEAM: 1 Blyth 80:21; 2 S Shields 80:24; 3 J&H 82:33

W45 TEAM: 1 Tyne Bridge 83:10; 2 S Shields 85:33; 3 Blyth 1:43:36

W55 TEAM: 1 Elvet 99:13; 2 Heaton 1:50:03

CHICHESTER 10km, Inc BMAF Championships, West Sussex, February 4

The well-known Goodwood Motor Racing Circuit once more performed host to the occasion which continues to draw a sizeable subject and 105 runners bettered the 35-minute customary, Martin Duff reviews.

Worthing’s Jack Woods comfortably received the open race in 30:17 nevertheless it was second positioned Simon Heath, one other Sussex native, who took the British masters title and the M35 medal with 30:42.

The race completed in entrance of the stands inside the circuit however the course ventured out on to the native roads earlier than returning with a full lap of the motor racing route. Traditionally the occasion loved a downhill end into the city centre however the out-of-town venue has supplied a safer operating expertise for ten years now,

Behind the leaders, fourth positioned Phil Whylie, who had received the AAA title right here on that previous route, was fourth total to take the open M45 award, with 30:56, however was not entered for the BMAF occasion.

There, Adrian Mussett, who was fourth within the 2003 English Nationwide cross-country championships, positioned fifteenth total, however was sixth within the BMAF standings to pocket the M50 title with 31:40.

Mark Symes, the 2022 World Masters 800m M50 silver medallist, took each M55 open and BMAF awards, from former senior worldwide Simon Mugglestone, with a 33:19 clocking.

High M60 Andrew Leach, the BMAF 2022 5km champion, was not far right down to annex the M60 titles. Tony Pamphilon and David McLean had been the very best M65 and M70s.

Aldershot’s multi-team-medallist Lauren Corridor was prime of the ladies runners with 33:20 however, simply 20 seconds down, was the earlier weekend’s Midland senior cross-country champion Gemma Metal to win the British Masters title with 33:40. Nevertheless, second W35 to complete, Cassie Thorp a earlier total winner right here, was not entered within the masters’ occasion.

Kate Rennie, the British & Irish Masters Worldwide W50 winner, received her age group titles, with a 36:17 clocking to additionally head the double W45 champion Lesley Locks.

The holder of the British W55 all-time quickest for the space, with 36:11, Lucy Elliot, who received three age group European title final September, was better of her age group right here with 37:11 to complete six seconds away from age group rival Maria Heslop.

Additionally within the older age teams, prime W70 Yuko Gordon, one other Masters cross-country Worldwide, couldn’t get close to to Angela Copson’s British better of 44:19 chip time or 45:11 gun, however her 45:39 (chip) and 46:00 (gun) noticed her residence by 17 seconds over rival Sarah Roberts.

The British Masters organisers had been happy to notice that their occasion attracted 241 finishers because the proceed to advertise their championships after some years of letting entries slide.

While the open race neither recognised or gave awards to older age teams there was a smattering of over-75s and over-80s and Peter Giles, the three-time Masters Worldwide winner led them residence.

David Moorekite took the M80 British title and Anne Dockery, the European Masters 10km champion, was the very best of the older ladies.

Total: 1 J Woods (Value) 30:17; 2 S Heath (Phoe) 30:42; 3 S Derritt (W Tempo) 30:43; 4 P Whylie (W Tempo, M45) 30:56; 5 M Robberts (Herne H) 30:59; 6 W Boutwood (Chich R) 31:08; 7 B Reed 31:16; 8 J Burgess (Lewes) 31:19; 9 N Kevern (Brack) 31:21; 10 B Robinson (B&W) 31:28; 11 J Hutchins (Wok, M40) 31:32; 12 R Fitzgibbon (Phoe) 31:33; 13 B Stephenson (Dart, M40) 31:35; 14 S Blake (AFD) 31:38; 15 A Mussett (Col H, M5o) 31:40; 16 B Tyler (M&M) 31:44; 17 B Quick (Craw) 31:47; 18 D Mapp (Bide) 31:49; 19 B Kruze (Strat, M40) 31:52; 20 D Bradley (Ton) 32:04; 21 D Irvine (Hy R) 32:09; 22 C Teece (Cent P) 32:12; 23 A Inexperienced (Uck) 32:13; 24 H MacLean (AFD, M40) 32:14; 25 S Hoenig (Soton, M45) 32:15; 26 C Baldwin (Value) 32:22; 27 R McTaggart (B’mth) 32:23; 28 T Wright (Bex) 32:24; 29 B Brett (E’brne, M40) 32:27; 30 B Fowler (Brack) 32:31

M40: 6 Z Arasaretnam-Hale (B&H) 32:48 

M45: 2 A Webb (M&M) 32:34; 3 D Lipscombe (E&E) 32:43

M50: 2 C Blackburn (Holl Sp) 33:09; 3 N Tearle (G&G) 34:07

M55: 1 M Symes (AFD) 33:19; 2 S Mugglestone (Bide) 34:34; 3 L Sida (Lewes) 36:05

M60: 1 A Leach (NHRR) 34:04; 2 S Robinson (Border) 36:30; 3 Ok Myazaki (AFD) 36:47

M65: 1 T Pamphilon (WG&EL) 38:11; 2 J Haynes (B Stort) 38:23; 3 R Drage (Tav) 38:25

M70: 1 D McLean (Sphinx) 41:12; 2 G Ruffle (Hart) 41:48; 3 C Miller (Purb) 44:49

M75: 1 P Giles (HW) 45:43; 2 J Exley (Oxf C) 47:16; 3 A Haig (Phoe) 50:51

M80: 1 D Moorekite (L’subject) 54:15; 2 T Rea (SC Vets) 54:56; 3 E Thorpe (Learn RR) 56:04

U17: 1 M Hudson (S&D) 33:12; 2 E Manning (S&D) 33:17

British Masters Champions: M35: S Heath (Phoe) 30:42. M40: J Hutchins (Wok) 31:32. M45: S Hoenig (Soton) 32;15. M50: A Mussett (Col H) 31:40. M55: M Symes (AFD) 33:19. M60: A Leach (NHRR) 34:04. M65: T Pamphilon (WG&EL) 38:11. M70: D McLean (Sphinx) 41:12. M75: 1 P Giles (HW) 45:43. M80: 1 D Moorekite (L’subject) 54:15

Ladies: 1 L Corridor (AFD) 33:20; 2 G Metal (Charn, W35) 33:40; 3 E Moyes (AFD) 33:46; 4 C Thorp (Ports, W35) 34:05; 5 E Monks (Soton, W40) 34:52; 6 S Winstone (Soton, W35) 34:59; 7 M Marchant (W Tempo) 35:18; 8 J Matthews (W Tempo) 35:28; 9 E Bond (Belg) 35:34; 10 R Vickers (Col H, W35) 35:48; 11 C Ragan (BMH, W35) 35:54; 12 L Saunders 36:12; 13 Ok Rennie (Dac, W50) 36:17; 14 I Amos (Ton) 36:39; 15 L Locks (AFD, W45) 36:40

W40: 2 E Footman (Value) 37:03; 3 N Densley (Camb’ly) 37:21

W45: 2 N Wilson (Rei P) 39:46; 3 G Stoneley (Rei P) 39:59

W50: 2 L Schofield (B&H) 37:08; 3 M Senior (Gars) 39:28

W55: 1 L Elliott (Win) 37:11; 2 M Heslop (Ton) 37:17; 3 Ok Ramsey (Charn) 41;12

W60: 1 C Newman (Ex’mth) 39:21; 2 G Moffatt (P’slade) 39:52; 3 M Williamson (Leam) 39:59

W65: 1 J Reay (Ex’mth) 42:06; 2 J Carder (B&H) 50:03; 3 M Jackson (Dac) 50:12

W70: 1 Y Gordon (FVS) 46:00; 2 S Roberts (SC Vets) 46:17; 3 D Kesterton (Metal) 46:54

W75: 1 A Dockery (SW Vets) 49:41; 2 C Lavis (SW Vets) 51:21; 3 S Marzaioli (Hast R) 59:54

British Masters champions:

W35: G Metal (Charn) 33:40. W40: E Monks (Soton) 34:52. W45: L Locks (AFD) 36:40. W50: Ok Rennie (Dac) 36:17. W55: L Elliott (Win) 37:11. W60: C Newman (Ex’mth) 39:21. W65: J Reay (Ex’myj) 42:06. W70: Y Gordon (FVS) 46:00. W75: A Dockery (SW Vets) 49:41

Staff awards

M35 TEAM: 1 Medway & Maidstone 97:23; 2 Phoenix 97:27; 3 AFD 97:40

M45 TEAM: 1 AFD 1:44:16; 2 Southampton 1:47:07; 3 B&H 1:49:10

M55 TEAM: 1 Lewes 1:58:19 

W35 TEAM: 1 Southampton 1:52:25; 2 AFD 2:00:26; 3 Elmbridge 2:47:49

W45 TEAM: 1 Brighton & Hove 2:02:52; 2 Reigate Priory 2:11:40

W55 TEAM: 1 B&H 2:26:56; 2 Axe Valley 2:34:16

Matt Kitching (Mark Easton)

ATW WATFORD HALF-MARATHON, inc Hertfordshire Championships, February 4

Total: 1 M Kitching (QPH) 72:33; 2 R McNeill (Carnethy) 72:48; 3 A Barnes (Lon H, M40) 73:33; 4 O Jackson (Belg) 74:22; 5 R Whyte 74:30; 6 A Pavey (Tring RC, M40) 74:42

M40: 3 A Chute (Chilt) 75:34; 4 C Mullin (Kent) 75:59

M50: 1 E Boden (Lon H) 78:36

M60: 1 D Jackson (Lon H) 89:18; 2 M Garth (Ware) 89:19

Herts Champs: 1 Kitching 72:33; 2 L Barker (Trent P) 74:48; 3 P Oddy (Dac) 75:20

Ladies: 1 S Swinhoe (Lon H, W45) 84:39; 2 C Wilkinson (Lon H) 85:08; 3 J Armson (QPH, W35) 86:11

W45: 2 W Webber (Mil Ok) 87:47

W50: 1 S Black (Lon H) 94:28; 2 S Barnard (QPH) 97:56

W55: 1 F Bugler (Enviornment) 99:49

Herts Champs: 1 Webber 87:47; 2 H Burkdhardt (St Alb) 88:14; 3 F Weddell (St Alb) 90:32

Sarah Jane Swinhoe (Mark Easton)

BLICKLING HALF-MARATHON, Norfolk, February 4

Total: 1 L Williams (Norw RR) 75:56; 2 J Stuttle (NNBR) 76:13; 3 T Mardall (M50) 77:47

M55: 1 M Steward (84:03

Ladies: 1 Ok Murrell (Norw RR, W40) 83:36; 2 A Brear-Clarkson 89:24; 3 R Waterman (Tri Ang, W40) 89:55 

W55: 1 L Hurr (Norf G) 1:44:10

W60: 1 C Brown (Wym) 1:41:14 

FORFAR MT HALF-MARATHON, Scotland, February 4

Total: 1 R Donald (Dund H, M40) 76:47; 2 M Sheriden (Dund RR, M40) 78:23; 3 R Dunlop (Dund RR, M40) 79:17

M60: 1 J Fotheringham (Perth) 93:03

Ladies: 1 N Jackson (Carnegie) 92:38; 2 G Sangster (Dund RR, W50) 99:21; 3 E Murdoch (Cosmic) 1:40:08

Warwick Half begin (RunThrough)

Wigley Group Warwick Half-Marathon, February 4

Doug Musson and Isabel Davis took victory within the second spherical of the brand new High Flight Sequence.

Males: 1 D Musson 66:02; 2 S Gebreselassie 67:53; 3 J Bennett 70:07

Ladies: 1 I Davis 82:41; 2 H Carruthers 82:56; 3 L Thomas 83:13

Isabel Davis (RunThrough)

MAD DOG 10km, Southport, Lancashire, February 4

Total: 1 L Minns BMF) 34:08; 2 F Rafferty (S’port W, M50) 35:20; 3 S Croft (R Rose, M40) 35:23

M50: 2 D Hamilton (S’port W) 36:16

Ladies: 1 N Jackson (Kesw) 36:26; 2 C Brock (Metal) 39:31; 3 D Searle (W40) 40:30

REGENTS PARK WINTER 10km, London, February 4

Total: 1 E Curtis 33:52; 2 N Thomas (Fulham) 34:43; 3 D Souster (Morn) 34:58

M50: 1 D Gritton (Orion) 37:22

M60: 1 M Hurford (Morn) 40:05

Ladies: 1 T Koyama (W40) 38:45; 2 Ok Kelly (Morn) 40:54; 3 Ok Robinson 41:51

DORNEY RUNS, Buckinghamshire, February 3

Total (10km): 1 P Lawrie (M40) 34:17; 2 T Hawkins 35:35; 3 R Corridor 35:44

M80: 1 N Bevan 61:26

Ladies: 1 E Triggs-Hodge (W40) 40:05; 2 L Fry 41:40; 3 Ok Allred (Oxf C, W50) 42:43

Total (13.1M):

1 S Buckle (St Alb , M40) 73:08; 2 R Hogan (Rane) 75:13; 3 S McCabery (M50) 76:11

M40: 2 C Fox (WimbW) 76:39

M60: 1 S Ingledew (Edin) 88:15

Ladies: 1 E Robbins 77:10; 2 L Pattison 91:04; 3 A Varney 98:10

W60: 1 L Clements (Bide) 1:44:34; 2 G O’Connor 1:46:19

Ealing Mile, February 2

In windy circumstances 2:40 marathoner Melissah Gibson adopted up her win within the Serpentine 5km the week earlier than with one other Friday lunchtime victory, this time in 5:27 on the quick Ealing course.

In second place simply six seconds again Clare Elms took over half minute off the British W60 street file with a time of 5:33.

There isn’t any official world W60 street mile finest however that is believed to be the quickest time on a licensed loop course.

Whereas sooner occasions have been set on level to level programs, the official UK mark was beforehand 6:06 by Breege Nordin.

The earlier week Elms had frustratingly missed the world W60 3000m file by a hundredth of a second within the British Masters Championships.

Elms already held the British W45, W50 and W55 data on the mile at each street and observe and her street time is quicker than the observe file (5:38.55).

Tom Alfred received the boys’s race in 4:47.

Males: 1 T Aldred 4:47; 2 J Mezey 5:02; 3 R Carvajal 5:06

Ladies: 1 M Gibson W35 5:27; 2 C Elms W60 5:33 (UK W60 rec); 3 A Critchlow W55 5:53

Blackburn Highway Runners Winter Hotter 10km

Matt Ramsden smashed the long-time course file with 31:16 regardless of windy circumstances.

Males: 1 M Ramsden (Blackburn H) 31:16; 2 S Atkinson (Bowland FR) 34:09; 3 M Fryer (Helsby RC) 35:03

Ladies: H Roden (Ribble VR) 41:47

Tommy Spurr, Nicola Murphy, Matt Ramsden and Andy O’Sullivan

Fell

DEVIL’S BURDEN RELAY, Falkland, February 3

Total (21M/4100ft): 1 C’thy 2:47:45 (A Masson 37:17, E Narbett/L Fisher 53:19, Ok Cooper/C Balogh 50:22, F Lydon 26:47); 2 C’thy B 2:52:31 (J Goodge 37:15, C Moran/D Stansfield55:55, A Chepelin/E Lennon 52:43, J Wright 26:38); 3 Shett 2:55:52 (D Bradford 36:42, R Simpson/F Davies 58:14, D Dry/J Symonds 52:43, C Harrington Vogt 28:13); 4 W’lands CC 3:00:15 (A Douglas 36:01, G Stewart/S Alexander 59:52, S Crutchfield/C Gallacher 56:47, C Swanson 27:35); 5 Ochil 3:01:02 (R Abernethy 36:46, G Malcolm/A Graves 58:40, J Taylor/J Pybus 55:54, A McLeod 29:42); 6 Felkour 3:02:44; 7 C’thy (M40) 3:06:13; 8 HHR compos 3:06:56; 9 S’earn 3:07:21; 10 HBT 3:10:51

M40: C’thy 3:06:13 (A Macrae 39:36, A Fallas/E Sedman 60:33, M Reid/D Flanagan 54:59, A Lamont 31:05)

M50: C’thy 3:39:18 (A Macdonald 54:03, R Galloway/S Whitlie 68:57, G Corridor/D Sharkey 62:33, M Johnston 33:45)

W60: W’lands CC 3:56:22 (D Theaker 53:23, D Reid/M Roper 78:57, D Dickson /i Thurlbeck 69:44, M Anderson 34:18)

Combined: 1 C’thy 3:19:49 (L Dozier 48:06, D Ashwood/T Otton 57:18, H Fallas/J Paris 66:06, S Hooper 28:19); 2 Kinross (V40) 3:46:22 (D Scott  44:11, A Kemp/S Strachan 70:47, C Jones/L MacDonald 71:33, J Gordon 39:51)

Ladies: 1 C’thy 3:27:48 (E Crombie 44:39, H Web page/N Scott 65:17, A McCavan/E Johnstone 64:14, F Bunn 33:38); 2 Dees R 3:41:28 (Ok Bain 46:16, S Wallis/J Stephen 74:22, CJ Irvine/s Provan 66:46, Ok Campbell 34:04); 3 Shett 3:42:58 (H Simpson 55:39, CJ Macphail/B Wallace 67:56, T Hamilton/Z Barber 63:53, T Walker 35:30); 4 W’lands CC 3:45:03; 5 C’thy B 3:53:23; 6 S’earn 3:56:48

W40: Ochil 4:29:03 (N Garside 55:57, E Mooney/M Greatest 85:13, L Cox/C Ashworth 85:30, H Dean 42:23)

W50: Dees R 4:48:30 (Ok Neumann 67:17, R Mackenzie/L Payne 92:02, R Baxter/M Entwistle 84:58, S Dunn 44:13)

Quickest (Gender not declared) – Leg 1 (6.5km/450m): 1 Douglas 36:01; 2 R Sinclair (HHR) 36:33; 3 Bradford 36:42

Leg 2 (6km/250m): 1 Narbett/Fisher 53:19; 2 F Roberts/J Espie (Felkour) 54:05; 3 Moran/Stansfield 55:55

Leg 3 (10km/560m): 1 Cooper/Balogh 50:22; 2 Fisher/Thornton (Felkour) 50:40; 3eq Chepelin&Lennon/Dry&Symonds 52:43

Leg 4 (8.5km/100m): 1 Wright 26:38; 2 Lydon 26:47; 3 H Pulham (Shett B) 27:33

» Subscribe to AW journal right here

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest Articles

We just released our new hunting leases for the upcoming season 2024 at hunting camp diana – diana grove, arkansas.